Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co mają ze sobą wspólnego Spielberg i Springsteen? Co łączyło Johna F. Kennedy’ego i Martina Lutera Kinga i co pozwoliło im zawładnąć umysłami tylu ludzi, w tak głęboki i emocjonalny sposób? Co stawia Teda Turnera i Tinę Turner ponad innymi? A Pete Rose i Ronald Regan? Wszyscy oni potrafili skłaniać siebie samych do stałego podejmowania skutecznych działań prowadzących do wymarzonego sukcesu. Ale co to jest, co każe im dzień po dniu angażować się bez reszty we wszystko, co robią? Jest wiele takich czynników. Uważam jednak, że wszyscy ci ludzie pielęgnowali w sobie siedem podstawowych cech charakteru, dzięki którym ich sukces był możliwy. Oto siedem podstawowych cech, mechanizmów wyzwalających chęć działania, które również tobie mogą pomóc odnieść sukces.

1.Pasja! Wszyscy ci ludzie mieli przemyślany, pochłaniający ich bez reszty, dodający im energii, niemal obsesyjny cel, który kazał im działać, rozwijać się, być kimś więcej! To pasja kazała Lewandowskiemu zdobywać gole z łatwością jak na szkolnym boisku. To pasja odróżnia Piotra Żyłę od działań innych ludzi. To ona każe naukowcom poświęcać lata pracy nad wynalazkiem, który zabierze ludzkość na inne planety i sprowadzi go z powrotem na ziemię. To pasja każe ludziom kłaść się późno spać i wcześnie wstawać. To jej oczekują ludzie we wzajemnych stosunkach. Pasja nadaje życiu siłę, treść i sens. Nie ma żadnej wielkości bez pasji, czy są to aspiracje sportowca, artysty, naukowca, rodzica czy biznesmena.

2. Wiara! Każda religijna książka mówi o tym, jak olbrzymią siłę ma wiara. Ludzie, którzy odnieśli wielki sukces, bardzo różnią się w swej wierze od tych, którym się nie udało. Nasze przekonania o tym, kim jesteśmy i kim możemy być, ściśle wyznaczają to, kim będziemy. Jeśli wierzymy w magię, będziemy żyć życiem magicznym. Jeżeli jesteśmy przekonani, że nasze życie się w wąskich granicach, sprawimy, że te granice staną się rzeczywiste. To, co uznajemy za prawdziwe, za możliwe, staje się właśnie takie. Wielu ludzi jest pasjonatami, ale z powodu ograniczonej wiary w siebie i w swoje możliwości nigdy nie przystępują do działań, które zmieniłyby ich marzenia w rzeczywistość. Ludzie sukcesu wiedzą, czego chcą, i wierzą, że mogą to mieć. Pasja i wiara dostarczają paliwa, napędu do osiągnięcia doskonałości, ale napęd to jeszcze nie wszystko. Gdyby tak było, wystarczyłoby wlać paliwo do rakiety i wysłać na oślep do nieba. Oprócz siły napędowej potrzebna jest nam droga, poczucie logicznego działania. Aby trafić do celu potrzebna nam jest…

3. Strategia! Jest to sposób organizowania środków. Kiedy Steven Spielberg zdecydował się zostać reżyserem filmowym, wyznaczył sobie kurs, który miał go zaprowadzić do świata, z jakim chciał się zmierzyć. Uświadomił sobie, czego chce się nauczyć, kogo powinien poznać i co powinien robić. Miał pasję i miał wiarę, ale miał również strategię, która sprawia, że pasja i wiara stają się realną siłą. Ronald Reagan rozwinął pewną strategię komunikacji, która zawsze stosował, by osiągnąć pożądany rezultat. Każdy wielki artysta czy polityk, rodzic czy dyrektor wie, że nie wystarczy tylko mieć środki, aby dojść do sukcesu. Trzeba użyć tych środków w najbardziej skuteczny sposób. Strategia polega na uświadomieniu sobie, że największe talenty i ambicje także trzeba odpowiednio wykorzystać. Drzwi można otworzyć łomem albo można użyć klucza, który otworzy je bez szwanku.

4. Sprecyzowanie wartości! Gdy myślimy o tym, co uczyniło Amerykę takim mocarstwem, wymienić możemy patriotyzm, dumę narodową, tolerancję i umiłowanie wolności. To wszystko są wartości – podstawowe, etyczno-moralne, praktyczne osądy stwierdzające, co jest ważne, co się w życiu liczy. Tworzą one określony system przekonań pozwalający nam odróżnić dobro od zła. Wydajemy osądy o rzeczach, które czynią życie wartościowym. Niektórzy nie mają jasnych poglądów, co jest dla nich ważne. Często robimy rzeczy, przez które później czujemy się nieszczęśliwi, ponieważ nie uświadamiamy sobie wyraźnie, co jest słuszne i dobre dla nas i dla innych. Gdy analizujemy wielkie sukcesy, okazuje się, że ludzie, którzy za nimi stoją, niemal zawsze mają jasne fundamentalne poczucie, co się dla nich w życiu liczy.

Jak już pewnie zauważyliście, wszystkie te cechy są od siebie zależne i wzajemnie się przenikają. Czy wiara ma wpływ na pasję? Oczywiście. Im mocniej wierzymy, że coś osiągniemy, tym więcej skłonni jesteśmy inwestować w osiągnięcie tego. Czy sama wiara wystarczy do osiągnięcia doskonałości? Jest dobra na początek, ale gdy wierzysz, że idziesz zobaczyć wschód słońca, a twoja strategia dotarcia do celu polega na tym, by wyruszyć o zachodzie, możesz mieć pewne trudności. Czy strategia sukcesu zależy od naszych wartości? Oczywiście. Jeśli ta strategia wymaga od Ciebie zachowań, które nie pasują do twoich podświadomych przekonań, jakie rzeczy są słuszne, a jakie naganne, to nawet najlepsza strategia nie zadziała. Często widać to w przypadku osób, które zaczynają dochodzić do końca wyznaczonej drogi i mimo to nie odnoszą sukcesu. Problem polega na tym, że między cenionymi przez nich wartościami, a ich strategią osiągania celu istnieje konflikt.

Te cztery wymienione cechy są nieodłączone od kolejnej.

5. Energia! Tę energię możemy dostrzec w radosnym, żywiołowym zaangażowaniu Springsteena czy Tiny Turner lub w przedsiębiorczości i rozwoju Donalda Trumpa. Ta energia to witalność. Nie można powłócząc nogami, wleć się do doskonałości. Ludzie wybitni chwytają każdą szansę i ją rozwijają. Żyją tak, jak gdyby cudowne możliwości, pojawiające się każdego dnia, nie dawały im spokoju, i wiedzą, że jedyną rzeczą, jakiej nikt nie ma pod dostatkiem jest czas. Wiele jest osób na tym świecie, które podchodzą z pasją do tego, w co wierzą. Znają strategię, która mogłaby zapewnić im osiągnięcie ce;ów, i posiadają sprecyzowanego wartości, nie mają jednak siły fizycznej, żeby podjąć działanie. Wielki sukces jest zaś nieodłączny od fizycznej, intelektualnej i duchowej energii, która pozwala nam pomnażać to, co mamy.

6. Umiejętność nawiązywania kontaktów! Prawie wszystkich ludzi sukcesu łączy doskonała umiejętność nawiązywania kontaktów i pogłębiania więzi z ludźmi o różnym wykształceniu i poglądach. Są z pewnością szaleńczy geniusze, którzy w samotności dokonują wielkich rzeczy zmieniających świat, lecz tracą oni tym samym w innych dziedzinach życia. Wielki sukces nie leży na ulicy. Tkwi on w najgłębszych zakamarkach naszych serc. Tam głęboko każdy z nas powinien kształtować trwałe, żywe więzi z innymi ludźmi. Bez tego każdy sukces, każda doskonałość są w rzeczywistości puste i fałszywe.

7. Mistrzowska komunikacja! Sposób, w jaki komunikujemy się z innymi ludźmi i ze sobą, wyznacza ostatecznie jakość naszego życia. Ludzie sukcesu to ci, którzy nauczyli się, jak podejmować wyzwania stawiane im przez życie i jak się dzielić z innymi swoim doświadczeniem, tak by skutecznie zmieniać świat. Ci, którzy ponoszą klęski, przyjmują przeciwności losu i uznają je za ograniczenia. Ludzie, którzy kształtują własne życie i naszą kulturę, są także mistrzami komunikacji. Łączy ich zdolność przekazywania wizji, dzielenia się swoimi dążeniami i radością, spełniania misji. Idealna komunikacja stwarza wielkich rodziców, wielkich artystów, polityków i nauczycieli.

Reklamy