Literatura

W tym dziale chcę zaprezentować źródła wiedzy, które osobiście sprawdziłem i mogę polecić jako dobry wstęp do rozwoju osobistego:

bogaty-ojciec-biedny-ojciec-b-iext34500628

  1. Robert Kiyosaki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”

Świetna książka przedstawiająca dwa sposoby myślenia. Sposób ludzi bogatych i ludzi, którzy całe życie pracują na etacie. Autor w świetny sposób pokazuje jak  różnice w mentalności ludzi bogatych i biednych, a także przekonania jakimi się kierują. Po przeczytaniu książki dojdziesz do wniosku że nie wiedza szkolna czyni nas bogatymi, a inteligencja finansowa. Zapewne kolejne tytuły tego autora zagoszczą w tym dziale.

untitled

2. Bryan Tracy „Zjedz tę żabę”

Książka która powinna być numerem jeden w każdym księgozbiorze poszukiwacza celu w życiu. Daje ona niesamowitą motywację dzięki swoim radom, które możemy znaleźć na końcu każdego rozdziału. Dzieło samo w sobie jest krótkie, przejrzyste, napisane przyjemnym językiem i konkretne.

zarzadzanie_czasem_image1_276855_4

3. Bryan Tracy „Zarządzanie czasem”

Ten egzemplarz jest o wiele, wiele dłuższy niż wspomniana wyżej książka. Czytałem ją kilka lat temu, ale pamiętam że jest pełna wskazówek, rad i ćwiczeń. Bardzo pomogła mi w przygotowaniu się do mojej komisji managerskiej w poprzedniej pracy, a także uprościła mi schemat układania sobie celów.

the-four-hour-workweek-by-timothy-ferriss-review

4. Timothy Ferris „czterogodzinny tydzień pracy”

Tim opisuje swoją drogę do wolności od pracy i do swojej mini-emerytury. Również jak B. Tracy książka obfituje w liczne ray i wskazówki, chociaż nie zawsze tak przejrzyste jak we wcześniej wspomnianych książkach. Jej olbrzymią zaletą jest przyjemność czytania, listy czytelników, a przede wszystkim BARDZO duża baza przydatnych linków, adresów, firm pomagających w rozpoczęciu swojego pierwszego biznesu. Książka jest opisana w warunkach Amerykańskich, ale tłumacz dodał na końcu stron adnotacje o polskich odpowiednikach i warunkach co również może bardzo pomóc. Ta książka była motorem napędowym do założenia tego bloga.

ser

5. Spencer Johnson „Kto zabrał mój ser”

Koniecznie przeczytaj tę książkę, jeśli poszukujesz swojego celu, ale też i cech z którymi możesz się utożsamić. Książka pokazuje nam historię 4 istot. 2 Myszy Nos i Pędziwiatr i dwoje ludzi Bojek i Zastałek którzy szukają sera, który jest metaforą życiowego celu, którego wszyscy szukamy.

jednominutowy

6. Spencer Johnson „Jednominutowy manager”

Króciutka książka idealna do autobusu lub w jakąkolwiek podróż gdzie możemy oderwać oczy od krajobrazu i szyby. Jak nazwa wskazuje opisuje ona w ciekawy sposób techniki zarządzania. Ze względu na treściwość i konkretne porady.

rozboj-osobisty

7. Artur Król „Rozbój osobisty”

Krótka książka, która pozwoli nam nieco oderwać się od świata poszukiwania, pogoni i biznesu i pozwoli spojrzeć na niego z przymrużeniem oka z innej strony. Przecież należy zachować umiar i złoty środek, aby nie popaść w manię prawda?

cienie-w-mroku

 8. Michelle Paver „Cienie w mroku”

Kolejna odsłona książki „nie rozwojowej”. Akcja rozgrywa się w lodowej krainie gdzie zmienia się wszystko po zapadnięciu zmroku. Tajemnice, które skrywa przed naszymi bohaterami noc polarna bardzo mocno wpływają na wyobraźnię. Na podstawie charakteru Jacka możemy dostać motywacyjnego zastrzyku samodyscypliny w codziennych rutynach. Polecam czytać tę książka zimą po zmroku w ciszy i samemu. Bardzo ciekawe doświadczenie.

zlodzieje-magii

 9. Trudi Canavan „Złodzieje Magii”

Książka z całkiem innej kategorii niż poprzednie. Każdy rodzaj literatury może nas czegoś nauczyć. Według mnie fantasy pozwala wierzyć w coś, mierzyć wysoko i nie ustawać w działaniach. Ten konkretny tytuł to wstęp do 3 tomowego dzieła Trudi Canavan. Bohaterowie Riele i Tien mieszkają w dwóch całkiem innych, a jednak podobnych światach czując że tam nie pasują (czy to nie tak jak ty?). Na tle różnych wydarzeń rozpoczynają swoją wędrówkę usianą rozmaitymi niespodziankami i niebezpieczeństwami.

aniol-burz

10. Trudi Canavn „Anioł Burz”

Kolejna odsłona 3 tomowego prawa millenium. Riele i Tien odnajdują swoje powołania z biegiem wydarzeń i szkolą się w nich. Przeciętni na pierwszy rzut oka ludzie, odnajdują swoich mentorów i swoje talenty, które zdają się być większe niż każde z nich przypuszczało.Na ostatnią część trylogii nadal czekamy, osobiście nie mogę się doczekać i codziennie sprawdzam fanpage Trudi, aby dowiedzieć się czegoś nowego.

11. Lao Tse „Tao Te Ching”tao-te-ching-b-iext38743853

Krótki, zwięzły zbiór mądrości pozwalający nam przypomnieć sobie co w życiu jest ważne. Są to słowa starożytnego myśliciela i filozofa Lao Tse. Tao pomaga nam odnaleźć siebie w dzisiejszym świecie. Ukazuje w przewrotny sposób co jest w życiu ważne i czego powinniśmy się trzymać. Ze względu na ogrom wiedzy, głębokość myśli jak i szybkość czytania polecam co jakiś czas powracać do niej w ramach odświeżenia swoich przekonań.

Jeśli chciałbyś podzielić się ze mną lub z szerszym gronem swoją opinią, nie wahaj się i napisz maila!
Jeśli masz jakieś propozycje co do lektur, jakie można polecić innym, nie wahaj się i pisz maila!

Reklamy